Okategoriserade 16 september 2008

Richard Wright död

Richard Wright, keyboardist i nyligen Polarpris-belönade Pink Floyd har avlidit efter en längre tids sjukdom. Rick Wright var en av den engelska gruppens originalmedlemmar och komponerade bland annat klassiska The Great Gig In The Sky samt skrev musiken till Us And Them på bandets hyllade album The Dark Side Of The Moon. På grund av…

Läs mer
Okategoriserade 16 september 2008

Helan på nya adress

Helan Kommunikation / Soundcarrier har fått ny postadress. Lars-Olof Heléns bolag nås nu på Ceremonimästarvägen 33, 181 40 Lidingö. Övriga kontaktuppgifter är de samma som tidigare, dvs: e-post: lars-olof.helen@helan.se, tel +46(0)8 767 68 40, mobil +46(0)7094218 80, fax +46(0)8 767 33 72, skype: helan7676840, www.soundcarrier.se.CO

Läs mer
Okategoriserade 16 september 2008

Om nya Seratone Management

Tomas Jernberg, senast anställd på Westbox Managemant AB, har startat egna bolaget Seratone Management AB. Bland bolagets klienter återfinns Mustasch, Dead By April, All Ends, Dia Psalma och Kristoffer Ragnstam. På konsultbasis arbetar man även med The Music of ABBA, Arrival, In Flames och The Soundtrack of Our Lives. Tomas Jernberg/ Seratone Management har postadress…

Läs mer
Okategoriserade 16 september 2008

EMI Music Publishing kontrakterar Addeboy vs Cliff

EMI Music Publishing har tecknat ett förlagsavtal med artist och producentduon Addeboy vs Cliff, som bland annat är upphovsmän till Adam Tenstas hitsinglar My Cool och They Wanna Know. Just nu arbetar Addeboy vs Cliff på ett debutalbum.CO EMI Music Publishing har tecknat ett förlagsavtal med artist och producentduon Addeboy vs Cliff, som bland annat…

Läs mer
Okategoriserade 15 september 2008

Plugged Records distribution växer

Distributören Plugged Records har under sommaren slutit nya avtal med GlenDisc/GNNM, Polythene Records, Legal Records (digital distribution), NAW Music, KAOS Produktion, Coreshot Productions och Slow Records. Bilden Teijo Agélii-Leskelä (Plugged Records) och Svante Törngren (Slow Records).

Läs mer
Okategoriserade 6 september 2008

Mailadresser till samtliga riksdagsledamöter 2008-10-17

Anders.akesson@riksdagen.se; Annie.Johansson@riksdagen.se; Annika.Qarlsson@riksdagen.se; Birgitta.Sellen@riksdagen.se; Claes.Vasterteg@riksdagen.se; Erik.A.Eriksson@riksdagen.se; Eva.Selin.Lindgren@riksdagen.se; Fredrick.Federley@riksdagen.se; Jan.Andersson@riksdagen.se; Johan.Linander@riksdagen.se; Jorgen.Johansson@riksdagen.se; Karin.Nilsson@riksdagen.se; Kenneth.Johansson@riksdagen.se; Kerstin.Lundgren@riksdagen.se; Lars-Ivar.Ericson@riksdagen.se; Lennart.Levi@riksdagen.se; Lennart.Pettersson@riksdagen.se; Maria.Kornevik.Jakobsson@riksdagen.se; Per.Lodenius@riksdagen.se; Per.asling@riksdagen.se; Roger.Tiefensee@riksdagen.se; Sofia.Larsen@riksdagen.se; Solveig.Ternstrom@riksdagen.se; Solveig.Zander@riksdagen.se; Staffan.Danielsson@riksdagen.se; Stefan.Tornberg@riksdagen.se; Sven.Bergstrom@riksdagen.se; Ulrika.Carlsson@riksdagen.se; ake.Sandstrom@riksdagen.se; agneta.berliner@riksdagen.se; allan.widman@riksdagen.se; Anita.Broden@riksdagen.se; Barbro.Westerholm@riksdagen.se; Birgitta.Ohlsson@riksdagen.se; Camilla.Lindberg@riksdagen.se; Carl.B.Hamilton@riksdagen.se; Cecilia.Wigstrom@riksdagen.se; Cecilia.Wikstrom@riksdagen.se; Christer.Nylander@riksdagen.se; Christer.Winback@riksdagen.se; Eva.Flyborg@riksdagen.se; Fredrik.Malm@riksdagen.se; Gunnar.Andren@riksdagen.se; Hans.Backman@riksdagen.se; Jan.Ertsborn@riksdagen.se; Johan.Pehrson@riksdagen.se; Karin.Granbom@riksdagen.se; Karin.Pilsater@riksdagen.se; Lars.Tysklind@riksdagen.se; Liselott.Hagberg@riksdagen.se; Maria.Lundqvist.Bromster@riksdagen.se; Mauricio.Rojas@riksdagen.se; Nina.Larsson@riksdagen.se; Solveig.Hellquist@riksdagen.se; tina.acketoft@riksdagen.se;…

Läs mer
Okategoriserade 23 juni 2008

MI söker annonssäljare!

Nya MI har fått en flygande start, vilket givetvis glädjer oss på redaktionen. Men det har också inneburit den snabba insikten att vi inte på ett bra sätt hinner hantera även annonsbiten. Vi söker därför en säljare/konsulent för tillträde snarast möjligt. Vi gissar att det är en spännande bisyssla för en som redan sysslar med…

Läs mer
Okategoriserade 1 januari 1970

Platina till Malena Ernman

I somras gick Malena Ernmans La Voix du Nord [Roxy Recordings / Nordisk Film] rakt in på SverigeTopplistans förstaplats när albumet släpptes 1 juli. Efter lite mer än två månader i butik har albumet nu registrerats för platina. – Hela det här året känns lite overkligt. Att vinna Melodifestivalen och sen dessutom ha en skiva…

Läs mer