5 juni 2026

Warner Music gräver guld med andra generationen GES

”När vi gräver guld i USA” med Tjuvjakt, Simon Strömstedt och Julia Glenmark glider in på Sverigetopplistans förstaplats, med nära en miljon Spotifystreams första veckan. MI fick en sport-influerad intervju med Jonathan Hellberg A&R, och Petra Åkesson, Sr Marketing Manager, på Warner Music (bilden).

Det forsar fram inofficiella VM-låtar inför sommarens världsmästerskap i fotboll. Men snabbast upp i topp på Sverigetopplistan har Tjuvjakt, Simon Strömstedt och Julia Glenmark rusat med sin tolkning av pappornas 94-klassiker När vi gräver guld i USA.

Det är ju lite av ett mästerskap i VM-låtar i år och man skulle kunna säga att ni just nu leder gruppen. Så – hur känns det?

–  Är det? Vad kul! Isåfall är det en väldigt dynamisk grupp – snabba svängar och spänningen är på topp!

Hur har ni jobbat med lanseringen?

– Med alla “hur” som finns och några till…. Skämt åsido. Att ringa in världens största lägereld, som VM är, med världens bästa mästerskapslåt och se den fina möjligheten att jobba med en väldigt värdig musikalisk recykling är något vi tagit fasta på. Vi har haft förmånen att ha både extremt arbetsamma artister och externa partners som Spotify – som valde att lyfta detta som Spotify Singles. I kombination med ett gigantiskt mediaintresse och organisk spridning har det varit en fullträff.

– Vi har varit noggranna med att vara generösa och har haft ambitionen att vara 100% tillmötesgående i alla led under hela processen.

Har artisternas föräldrar varit med och coachat något från sidlinjen?

– De har bara varit väldigt peppade på att detta ska ske och gett kidsen sitt fulla stöd, utan att lägga sig i för mycket. Anders kom med bra feedback i allra sista minuten innan mastring, vilket gänget (som alla är enorma Glenmark-fans) välkomnade med öppna armar.

Tjuvjakt, Simon Strömstedt och Julia Glenmark

Låten har streamat nära en miljon på en vecka. Varför tror ni att den fortfarande fungerar?

När vi gräver guld i USA välte redan för 32 år sedan orderavdelningen på Warner Music, faxarna började typ att brinna. 2026 är det streamsen som bränner av i en galen fart. Låten är utan tvekan ett musikaliskt mästerverk som både får oss att höja näven i skyn och krama ihjäl varandra. Den kastar oss både tillbaka till en av Sveriges mest älskade somrar, för att samtidigt hålla ett hopp uppe om att vi kan få vara med om detta igen!

– Vi har ju haft otroliga framgångar med just Niklas Strömstedt de senaste 12 månaderna på Warner, allt från den enorma revivalen med Om, som blev en av Sveriges största sommarhits 2025, till den fortsatta årliga förstaplatsen för Tänd ett ljus bland svenska jullåtar. Och nu då inte bara EN utan TVÅ versioner av När vi gräver guld i USA som båda nått förstaplatsen på Spotify inom loppet av två månader! Har vi tackat Niklas Strömstedt tillräckligt? Nej!

Nytt, tufft motstånd väntar – Bolaget släppte Det ligger nåt i luften onsdags – också på Warner i och för sig,  men även Björnzone ger sig in i spelet med All of my heart (Sony). Hur ser strategin framåt ut?

– I slutet av dan så är ju valet upp till folket!  Men i ett tidevarv där nya releaser på svenska får det tuffare och tuffare att bryta igenom bruset så är det väl bara helt fantastiskt för alla inblandade om svensk musik kan få låna lite av VM:s ”shine” och vara “the centre of attention” inom popkulturen för ett litet tag!

– För vårt kära Guld-gäng så är en musikvideo på väg, liveframträdanden repas, jobbet fortsätter och Tjuvjakt själva åker på en otrolig turné under sommaren.  Vi bollar nu över till svenska landslaget och hoppas på en framgångssaga utan dess like! Nu gräver vi guld i USA!

Christel Valsinger

Etiketter: #Warner Music