Under sommaren 30 år sedan toppade Drängarna Sverigetopplistan med Vill du bli min fru. Men det fick en kontroversiell fortsättning. Historien om denna är det avslutande nedslaget i en nostalgisk sommarserie på musikindustrin.se
Drängarna från Göteborg gick från idé till listherravälde på några få månader. Idén om studioprodukten Drängarna kom 1994 när åtskilliga inklusive Göteborgsmusikern Robert Åhlin imponerades av framgångarna för Nordman och Rednex. Det skapade en idé hos Åhlin.
Han har sagt: ”Jag tänkte att man kunde kombinera det där. Rednex med tjofaderittan, stomp, party och drag – och Nordman, det svenska.” Tillsammans med bl a Olav Fossheim och sångaren Peter Simson spelades sedan Vill du bli min fru in och blev en omedelbar hit. Den släpptes i april 1995, var etta på Sommartoppen i juni och etta på Sverigetopplistan i juli. Singeln sålde så småningom 35 000 exemplar och albumet Logdans mer än 100 000.
Vill du bli min fru blev grundsten i en karriär för Drängarna som varar än i dag. Bandet spelar åtskilliga gig per år och har bland annat samarbetat med Fröken Snusk under senare år.
Men låten fick även ett eftermäle som det första fallet om låtstöld i Sverige där den anklagande sidan vann. Efter en långdragen process slog Högsta Domstolen 2002 fast att Drängarna plagierat en fiolslinga från 1970-talsgruppen Landslagets Tala om vart du ska resa från år 1973. Det var Landslagets skivbolag EMI som stämde Drängarnas bolag Regatta. Drängarnas tvingades i domen att betala 65 000 kronor i skadestånd och 153 000 kronor i rättegångskostnader.
Utfallet var långtifrån okontroversiellt. Det komplicerades av att Drängarna framhöll att Landslagets låt influerats av en gammal fri svensk spelmanslåt, Oxdansen, en låt Drängarna själv använde för att skapa sin hit. Men Stims bedömningskommitté stod kvar vid sitt beslut, skillnaderna jämfört Oxdansen ansågs för stora.
– Det här borde aldrig ha kommit till domstol, utan borde ha gjorts upp i godo. Det är fråga om så svåra avgöranden att om det här blir till prejudikat kommer det att öppna en flodvåg av krav och motkrav, tyckte vid tioden för utfallet Roger Wallis hos Skap.
– Vi utgick inte från deras låt, men visst var det likt. Det är min åsikt. Men i dag hade jag satt mig och pratat med dem på ett annat sätt, det kan jag säga. Vi fick betala ett högt pris, har Åhlin sagt om domslutet.
Drängarna tog sig 2020 till andra chansen i Melodifestivalen och fick en hit med bidraget Piga och fru. Den har nått 16 000 000 på Spotify, Vill du bli min fru har två miljoner fler.
Lars Nylin