24 juni 2026

”The Black Power Mixtape 1967–1975” i MoMA:s samlingar

För första gången på decennier har en svensk film förvärvats av The Museum of Modern Art i New York. Det är The Black Power Mixtape 1967–1975 av Göran Hugo Olsson som MoMA nu upptar i sina samlingar.

– Jag är sprickfärdig av stolthet över att vår film är en del av samlingarna på MoMA och den första från Sverige de aktivt väljer ut. Det måste vara det slutgiltiga kvittot på att vi har gjort en bra och viktig film som över tid står högt över alla filmpriser, säger Göran Hugo Olsson.

Att filmen nu ingår i MoMA:s Film Library innebär även att den ingår i The Celeste Bartos Film Preservation Center, instiftat för att garantera samlingens tillgängliggörande för framtida generationer.

– Vi är glada att The Black Power Mixtape 1967–1975 nu är en del av MoMA:s samling. Sedan tidigare rymmer den ett stort antal svenska filmer, och de flesta av dessa är gjorda av Bergman, Sjöström och Sjöberg. Däremot har vi få samtida verk så detta är verkligen ett viktigt förvärv, säger Josh Siegel, curator för film på MoMA.

The Black Power Mixtape 1967–1975 är den första svenska film som de aktivt har valt ut.

– Faktum är att Mixtape hade sin tredje visning och östkustpremiär just på MoMA, säger Göran Hugo Olsson. Vi hade bara visat filmen i Sundance och Berlin för väldigt stel industri- och jurypublik. Och i Malmö på Konstin där den fick – delvis befogad – kritik för att inte vara tillräckligt antirasistisk. Så jag var inte alls säker på att den funkade och tänkte bara sitta på golvet i gången i början av visningen för att kolla ljudet. Men det var som om filmen bara hittade hem. Folk gav spontana applåder, skrek och skrattade på sätt som jag inte upplevt någonsin på någon film. Jag blev så drabbad att  jag efteråt på Q&A inte fick ur mig mycket. Som tur var hade jag med mig Melvin Van Peebles som sa så kloka och fina saker om filmen och sakernas tillstånd.

The Black Power Mixtape 1967–1975 hade premiär på filmfestivalen Sundance våren 2011, där den vann pris för Best Editing. Den nominerades till tre guldbaggar och fick pris för bästa musik och bästa klippning. Medverkande: Stokely Carmichael (Kwame Ture), Angela Davis, Dr. Martin Luther King, Jr., Eldridge Cleaver, Bobby Seale, Huey P. Newton, Emile de Antonio, med flera med kommenterande voice-over av Angela Davies, Erykah Badu, Talib Kweli, Harry Belafonte och Kathleen Cleaver, för att bara nämna några. Musiken gjordes av Ahmir “Questlove” Thompson & Om’Mas Keith. Filmen är producerad av Story/Annika Rogell i samproduktion med Louverture Films och SVT.

Lars Nylin

Foto av Angela Davis: SVT