Max Martin får sin 29:e etta på Billboard Hot 100 när Taylor Swift går upp i topp på listan med Opalite denna veckan. Det är som låtskrivare som Max Martin nu fortsätter knappa i fatt Paul McCartneys rekord med 32 USA-ettor.
Opalite finns på Swifts senaste album The Life of a showgirl och är skriven av Taylor Swift tillsammans med Max Martin och Shellback – som i sin tur får sin 12:e USA-etta som låtskrivare. Max Martin och Shellback har även producerat låten och har nu 27 respektive 11 ettor på Billboard Hot 100 som producenter.
Förstaplatsen på Hot 100 har bl a drivits fram med hjälp av försäljningen av 7-tums vinyl- och CD-singlar, officiella remixer, en akustisk och en instrumental version samt ökad rotation i radio, rapporterar Billboard.
Christel Valsinger
















