Nyheter 16 november 2020

Artisterna klara till På spåret

Fredagen den 27 november är det säsongspremiär för den 31:a säsongen av Sveriges mest populära frågesportprogramm SVT:s På spåret. Nu årets gästartister klara. First Aid Kit är flitiga, men även Thåström finns bland namnen. 

Tillsammans med fem husband hjälper de programledaren Kristian Luuk och domaren Fredrik Lindström att ställa frågor.

Sändningsordning med tävlande, band och gästartist för de 13 På spåret-avsnitten:

SVT1 fredag 27 november

Tävlande: Farah Abadi & Johan Glans möter Sanna Lundell & Plura Jonsson
Band: Little Dragon
Gästartist: Loreen

SVT1 fredag 4 december kl

Tävlande: Sanna Lundell & Plura Jonsson möter Louise Epstein & Thomas Nordegren
Band: Little Dragon
Gästartist: Carola

SVT1 fredag 11 december

Tävlande: Louise Epstein & Thomas Nordegren möter Farah Abadi & Johan Glans
Band: Little Dragon
Gästartist: Familjen

SVT1 fredag 18 december

Tävlande: Magdalena Forsberg & Claes Elfsberg möter Dilan Apak & Moa Lundqvist
Band: Franska Trion
Gästartist: Sandro Cavazza

SVT1 fredag 25 december

Tävlande: Dilan Apak & Moa Lundqvist möter Marianne Ahrne & Anders ”Ankan” Johansson
Band: Franska Trion
Gästartister: Elina Ryd & Anne Sofie von Otter

SVT1 fredag 1 januari 2021

Tävlande: Marianne Ahrne & Anders ”Ankan” Johansson möter Magdalena Forsberg & Claes Elfsberg
Band: Franska Trion
Gästartist: Kikki Danielsson

SVT1 fredag 8 januari 2021

Tävlande: Irena Pozar & Patrik Arve möter Tomas Alfredson & Ernst Billgren
Band: The Hellacopters
Gästartist: Johanna Platow Andersson

SVT1 fredag 15 januari 2021

Tävlande: Emma Molin & Hanna Dorsin möter Irena Pozar & Patrik Arve
Band: The Hellacopters
Gästartist: Joakim Thåström

SVT1 fredag 22 januari 2021

Tävlande: Tomas Alfredson & Ernst Billgren möter Emma Molin & Hanna Dorsin
Band: The Hellacopters
Gästartist: (meddelas senare)

SVT1 fredag 29 januari 2021

Tävlande: Bästa grupptvåorna gör upp om sista semifinalplatsen
Band: Rebecca & Fiona
Gästartist: Zikai

SVT1 fredag 5 februari 2021

Tävlande: Semifinal 1
Band: First Aid Kit
Gästartist: (ingen, First Aid Kit tar hand om musiken själva)

SVT1 fredag 12 februari 2021

Tävlande: Semifinal 2
Band: First Aid Kit
Gästartist: Erik Lundin

SVT1 fredag 19 februari 2021

Tävlande: Final
Band: First Aid Kit
Gästartist: Zara Larsson

Tävlande i Grupp 1:

Farah Abadi & Johan Glans
Sanna Lundell & Plura Jonsson
Louise Epstein & Thomas Nordegren
Band i studion: Little Dragon

Tävlande i Grupp 2:

Magdalena Forsberg & Claes Elfsberg
Dilan Apak & Moa Lundqvist
Marianne Ahrne & Anders ”Ankan” Johansson
Band i studion: Franska Trion

Tävlande Grupp 3:

Irena Pozar & Patrik Arve
Tomas Alfredson & Ernst Billgren
Emma Molin & Hanna Dorsin
Band i studion: The Hellacopters

Andra chansen:
Band i studion: Rebecca & Fiona

Slutspel:
Band i studion: First Aid Kit

Lars Nylin