Nyheter 27 mars 2020

Livekonserter 27 mars

I samarbete med Upprop Livestream, GAFFA, DigitalScenen Sverige, Svensk Live och arrangörer och spelställen, listar MI livekonserter som sänds online. Låt musiken leva!

—–

Sidan uppdateras så fort nya länkar kommer in. Dagens konserter läggs upp kring kl. 12.00. Tipsa om livesändningar till daniel@musikindustrin.se.

—–

Livekonserter fredag 27 mars

11.30 Louisiana Avenue (från Cirkus i Sthlm). Teckentolkas av Jamila Ouahid.
12.00 Christopher Lidberg (live vid lunch varje dag)
14.00 – 00.00 36h Ingrid. Onlinefestival från Ingrid Studios i Sthlm, som sänder live i 36 timmar under helgen.
14.00 Sagor och swing
14.30 DJ Ollbult
16.00 David Ritschard
16.30 TBA
18.00 Esther
19.00 Freja The Dragon
20.00 Tove Styrke
20.30 DJ Lång-Kalle
22.00 Peter Bjorn and John
22.30 DJ Ahmet Yaraman

16.00 Sanskriti Shrestha och Andreas Wildhagen
18.00 Bandsintown Music Marathon (Onlinefestival)
18.00 Ljushuvud
18.00 Erik Lukashaugen
18.30 Elle Melle
19.00 The Plastic Pals (Upprop Livestream från Push)
19.00 Yanuari
19.00 Natalie Carrion
19.00 United We Stream (Berlin)
19.30 Mr C (DigitalScenen Sverige)
20.00 Amanda Ginsburg (Stockholm Jazz Stream från Fasching)
20.00 Mohlavyr (GAFFA #SwishaBandet)
20.00 Mats Wawa
20.00 Lotta Wenglén
20.00 Skuterud / Zeberg
21.00 Royal Republic (från KB i Malmö)
21.00 Linni
21.15 Klyv-Olle
23.00 Truls Johnsen
23.00 Astrosaur

Länkar till listor över konserter, nationellt/internationellt:

Digitalscenen Sverige
GAFFA konsertlista
Upprop Livestream
Brakkesyke 2020
Digitalscenen Norge
Bandsintown Live Stream Calender
NPR listar livesändningar från USA
Vulture listar artister som sänder varje dag
Billboard, uppdaterar varje dag
Social Distancing Festival – Live Stream Directory

—–

Branschträffar torsdag 26 mars

15.00 DMG Webinar ”Hur kan kreatörer utvecklas digitalt idag, och imorgon?”, med Andreas Andersson som moderator. Panel: Niko Sadr (The Orchard), Sebastian Lindroth Ahl (Vast & Awesome), Ella Grundel (United Screens). Livestreaming, crowdfunding och sociala medier kommer diskuteras. Tittare kan ställa frågor/kommentera.

00.00 The Panel: ”A Daily Gathering for Music Industry Advice and Insights”. Musikindustrin i USA diskuterar olika ämnen via Zoom med inbjudna experter från olika delar av branschen.

(Missa inte heller Monday Music Meetup kl. 12.00 på måndag 30 mars, med gäster från den svenska musikbranschen)


Livekonserter torsdag 26 mars

12.00 GES – akustisk konsert från Bagpipe
16.00 Eskild Myrvoll
16.00 Dua Lipa
17.00 Marie Løvås
18.00 David Carbe & Johan Walter
18.00 Sarah-Jane Summers och Juhani Silvola
18.00 Marc Broussard
18.00 Daniel Hope
18.00 Christine & The Queens
18.00 Julian Velard
18.30 Elle Melle
19.00 ISA & Luana Kiara At Home (Corite-sändning)
19.00 MHS (Micke Herrström Skelett) live från Slaktkyrkan, Upprop Livestream
19.00 Mattis
19.30 Miley Cyrus med Mark Ronson, Ilsey Juber, Ryan Tedder
20.00 DJ Pauli Sudra – Elektronisk hyllning till Gabi Delgado, Upprop Livestream.
20.00 Nordik Sonar (GAFFA #SwishaBandet)
20.00 Girl Gang Leeds Living Room Party (Onlinefestival) Artister: Adult Mom, Ratboys, Fresh, Wilted Flower, Kermes Chloe Hawes
20.00 Mats Westling
20.00 AWOLNATION
20.00 Social Distance Fest (Onlinefestival)
20.00 Sea Wolf
20.00 Sam Fisher
20.00 L Devine
20.30 The Quaran-Stream (Onlinefestival) Artister: Little Stranger, Mo Lowda & The Humble, The Vegabonds, Three Star Revival mfl
21.00 Vic Vem – releasefest/konsert för albumet HEM
21.00 Austin Weber
22.00 Jimmy Allen
23.00 Exploding In Sound Live From Home (Onlinefestival) Artister: Steve Hartlett, Rick Rude, Anna Altman, David Settle, Mister Goblin m.fl.
23.00 Bright Kelly
23.00 Joshua Radin
00.00 Diplo
00.00 Americana Highways: Jane Kramer, Taylor Young Band, Rascal Martinez, A.M Rodriguez
01.00 Sarah Harmer
01.00 The Young Fables
02.00 Waxahatchee and Kevin Morby

—–

Livekonserter onsdag 25 mars

Dygnet runt: Twitch – Musik och scenkonst
16.00 Christian Meaas Svendsen
17.00 – 00.00 Karantänfestivalen (Bright och Universal Music)
– SVEA
– Sandro Cavazza
– AMWIN
– Blenda
– Frida Öhrn
– Alex Järvi
– JUNG
– Hemliga Klubben
– SoLonely
– Ameer
– Hanna Ferm
– Nathan K
– The Mamas

18.00 Ida Wiklund & Stockholm Strings
18.00 Adam Douglas
18.00 Fred Hersch
19.00 Anne-Marie
19.00 Magnus Wærness
19.00 Anders Marthinsen
19.00 – 00.00 United We Stream: DJ´s Alex.Do, Claire Morgan, Clara Cuve, DJ Dustin, Fjaak
19.00 FAM LIVE från Malmö
– I’m Kingfisher
– Coral
– Veiv

19.30 Miley Cyrus (med Bebe Rexha, Reese Witherspoon, Hilary Duff, Dua Lipa)
20.00 Chris Medina
20.00 Bottlecap (GAFFA #SwishaBandet)
20.00 Nordheim
20.00 Internet Friends
20.00 Henry Kramer
20.00 Hollis Brown
20.00 JoJo
20.00 Thea & the Wild m/ Cato Sals
21.00 Declan McKenna
21.00 Keegan McInroe
21.00 Krista Muir
22.00 H.E.R.
22.00 Nils Solli
22.00 JSTJR
23.00 Yoke Lore
23.00 Friendship and Kurokuma
23.30 DJ D-Nice (med Michelle Obama)
00.00 Jonathan Byrd and the Pickup Cowboys
00.00 Austin Weber
00.00 The Legal Immigrants
00.00 Americana Highways: Nick Nace, Steven Gary, Fred LeBlanc of Cowboy Mouth, Vance Gilbert
00.45 The Honey Badgers
01.00 Scott Sharrard
01.00 Lindsay Lou

—–

Livekonserter tisdag 24 mars

11.00 Jens Lekman – privat spelning på Skype
17.00 Charlie XCX
17.00 Jack White
18.00 Pat Reedy
18.00 Jørund Vålandsmyr & Ensomheten
18.00 Cavetown
18.00 Fred Hersch
18.00 Christine and the Queens
19.00 – 00.00 United We Stream DJ´s: Roman Flügel, Italojohnson, Bloody Mary, Terr, Sebastian Voigt & S Ruston
19.30 Miley Cyrus Brigth Minded
20.00 Tracy Grammer & Jim Henry
20.00 Dr Brekken
20.00 – 04.00 Social Distance Fest (Onlinefestival)
21.00 Torgeir Waldemar
23.00 Bleeker
00.00 Special Subject Records Artister: Camp Cope, Slingshot Dakota, Lou Hanman of Caves mfl
00.00 Americana Highways Artister: Rod Picott, John McCutcheon, Andrew Grimm, Sylvia Rose Novak
00.00 Ben Gibbard (Death Cab for Cutie)
01.00 Al Di Meola
01.00 Amy Rigby
03.00 Diplo

—–

Livekonserter måndag 23 mars

16.00 Frvldz
17.00 Ståle Liavik Solbergs True Colours
18.00 Going the Distance! (Onlinefestival)
Artister: Nato Coles, Dusk, Izzy True, La Neve, Painted Zeros, Paisley Fields, Teenage Halloween, Fat Tony, Lee Bains III, Jeffrey Lewis, Evan Greer, Amy Klein, Downtown Boys, Noun, Bad Moves, She/Her/Hers, Mikey Erg, DJ Haram of 700 Bliss, Erica Freas, Worriers, Sammus.
18.00 Ronnie Åsström
18.00 Sofi Tukker
18.00 Abby Anderson
18.00 Fred Hersch
18.00 Jens Lekman – privat konsert på Skype
19.00 – 00.00 United We Stream (Berlin) DJ´s: Black Loops, Cody Currie, Sally C, Sarah Farina, Tereza
19.00 Nicolas Cords & Edward Perez
19.00 Christina and the Queens
19.30 Miley Cyrus (med Ellen DeGeneres, Rickey Thompson, Emily Osment)
20.00 Bendik Giske
20.00 Arre! Arre!
20.00 Brandy Clark
20.00 Years & Years
21.00 Center of the Universe
22.00 Picture This
23.00 Vance Joy
23.00 Low Cut Connie
00.00 Cliff & Susan
00.00 Chuck Hawthorne, Kevin Daniel, Greg Aulden, Lindsay Lou
00.00 Ben Gibbard (Death Cab for Cutie)
00.00 Garth Brooks
01.00 Julia Steiner (Ratboys)

—–

Livekonserter söndag 22 mars

13.00 MONNE
17.00 Korine

18.00 Warner Home Fest
– Oscar Zia
– Dotter
– Klara & Jag
– Jubël
– Zikai
– Miriam Bryant
– Måns Zelmerlööv

18.00 Siena Root
18.00 Fred Hersch
18.00 Sofi Tukker
18.30 Frank Znort Quartet
19.00 June Vide

19.00-00.00 United We Stream (Berlin)
– Acierate
– Rebekah
– Ellen Allien
– Content of the Night
– Tham

19.00-02.00 Ultra Audio Festival
– Ruben de Ronde
– Tritonal
– Fedde Le Grand
– Nicky Romero
– Andrew Rayel
– Armin van Buuren

19.00 Gaelynn Lea
19.00 Chris Young
20.00 Peter Baden
21.00 Idan Raichel
22.00 Anthony Hamilton

23.00 Live From Our Lounge Rooms!!! (Onlinefestival)
– Nathaniel Rateliff
– Lukas Nelson
– Fred Armisen
– Sheryl Crow
– Sharon Van Etten
– Emily King
– Bedouine
– Jonathan Wilson

23.00 Vanessa Carlton
23.00 Year Of The Knife
00.00 Ben Gibbard (Death Cab For Cutie)
00.00 Chris Janson

—–

Livekonserter lördag 21 mars

Sverige

Onlinefestivalen Låt Live Leva (från Soundtrade Studios)
16.00-00.00
– Thomas Stenström
– Lennixx
– Moa Lignell
– Ellen Krauss
– Oscar Zia
– Sofia Monroy
– Jamkid
– Ladieslovehiphop ft Nápoles
– Cornelia Jakobsdotter
– Hemliga Klubben
– Tre60
– Mona Masrour
– Jejo & Rigo (Infinite Mass DJ-set)

Bring It Home 2020 (från Twang)
17.00 Janne Borgh
18.00 Preston Frame
19.00 Robin Tesch
20.00 Barfota

20.00 Courtney Marie Andrews, The Tallest Man On Earth & Sam Evian
20.00 Fågelvägen
20.00 Domus
20.00 Julia Rakel & Jenny Wilson
20.00 Huskes & caVin
20.30 Kadavar
21.00 First Aid Kit
21.00 Alexandra Jardvall & Richard Hauer

Internationellt (urval)

14.00 Louien (Brakkesyke)
15.00 Sheryl Crow
16.00 Lördagsjazz med Håvard Wiik (Brakkesyke)
18.00 Rufus Wainwright
18.00 Third Man Public Access
18.00 Sofi Tukker
18.00 Bendik Baksaas + Fredrik Høyer (Brakkesyke)
18.30 Tchaikovsky’s Svansjön (Bavarian Staatsoper)
19.00 Mtasaccess
19.00 Curses (United We Stream)
19.00 Tommy Sunshine (Ultra Festival)
19.30 Miley Cyrus
20.00 La cenerentola (Wiener Staatsoper)
20.00 Frank Walker (Ultra Festival)
20.00 Misty Coast (Brakkesyke)
20.00 The Lady Machine (United We Stream)
20.00 Michael McDermott
21.00 Al Di Meola
21.00 Jamaica Suk (United We Stream)
21.00 Carl Cox (Ultra Classic Set)
21.00 Emily A. Sprague of Florist, Brin, Cool Maritime, Kaitlyn Aurelia and Matthewdavid’s Mindflight
21.21 Petter Wavold
21.30 Golden Core (Brakkesyke)
22.00 Jewel (Live From San Quarantine)
22.00 Martin Eyerer (United We Stream)
22.00 Juanes
22.00 Justin Quiles
22.30 Malaa (Ultra Festival)
23.00 Low Cut Connie
23.00 Pan Pot (United We Stream)
23.30 Lost Frequencies (Ultra Festival)
00.00 Planning For Burial
00.00 Americana Highways: Randy Lewis Brown, The March Divide, Mike Osborn, Carolyn Broussard
00.00 Shaleen (United We Stream)
00.30 The Chainsmokers (Ultra Festival)
01.00 Jessica Meuse
01.00 Alyssa Trahan
01.30 Oliver Heldens (Ultra Festival)
02.30 Marshmello (Ultra Festival)
03.45 David Guetta (Ultra Festival)

—–

Livekonserter fredag 20 mars

14.00 Melvo Baptiste (Defected Virtual Festival)
15:00 Monki (Defected Virtual Festival)
16.00 Joey Negro (Defected Virtual Festival)
17.00 Dan Shake (Defected Virtual Festival)
18.00 Vienna State Opera – Tosca
18.00 Ida Jenshus
18.00 The Vision (Defected Virtual Festival)
18.30 The Shapeshifters (Defected Virtual Festival)
19.00 Beethoven Evening with German National Youth Orchestra
19:00 VA Rocks
19.00 Vienna State Opera – ”Tosca”
19.30 Pär Stenhammar och Wladan Virant
19.30 Darius Syrossian (Defected Virtual Festival)
20:00 Daniela Rathana
20.45 Low Steppa (Defected Virtual Festival)
21.00 Observatoriet #5
22.00 Ultra Virtual Audio Festival (Ultra Music): Major Lazer, Afrojack, Armin van Buuren, Martin Garrix m.fl:
22.00 Sam Divine (Defected Virtual Festival)
22.00 Karin Park
22.00 Psychostick
23.00 B2B2B2B2B (Defected Virtual Festival)
00.00 Ben Gibbard (Death Cab For Cutie)
00.00 Sech
00.00 Gaelynn Lea
00.30 Mal Blum
05.00 The Weeknd spelar hela sitt nya album live!

—–

Livekonserter torsdag 19 mars 2020

18.00 Sofi Tukker
18.00 Micael Matias
18.00 Marc Broussard
18.00 Boredom
19.00 Live från Tresor.Berlin. DJ-festival till midnatt.
19.00 Malmö symfoniorkester med Robert Trevino
19.30 Krakel
20.00 Vienna State Opera – Falstaff
20.00 The Northern Belle
20.00 Eldbjørg Hemsing
21.00 Niall Horan
21:00 Thomas Dybdahl
21.30 Silje Huleboer
23.00 Indigo Girls
23.00 Rachel Wammack & Matt Stell
00.00 Luck Reunion: Willie Nelson, Paul Simon, Lucinda Williams. Margo Price, Nathaniel Rateliff mfl
00.00 Dalex