Nyheter 22 mars 2020

Livekonserter 22 mars

I samarbete med Bring It Home 2020, GAFFA och Svensk Live, samt ett gäng arrangörer och spelställen, listar MI livekonserter som sänds online. Låt musiken leva!

—–

Sidan uppdateras så fort nya länkar kommer in. Dagens konserter läggs upp kring kl. 12.00. Tipsa om livesändningar till daniel@musikindustrin.se.

—–

Livekonserter söndag 22 mars

13.00 MONNE
17.00 Korine

18.00 Warner Home Fest
– Oscar Zia
– Dotter
– Klara & Jag
– Jubël
– Zikai
– Miriam Bryant
– Måns Zelmerlööv

18.00 Siena Root
18.00 Fred Hersch
18.00 Sofi Tukker
18.30 Frank Znort Quartet
19.00 June Vide

19.00-00.00 United We Stream (Berlin)
– Acierate
– Rebekah
– Ellen Allien
– Content of the Night
– Tham

19.00-02.00 Ultra Audio Festival
– Ruben de Ronde
– Tritonal
– Fedde Le Grand
– Nicky Romero
– Andrew Rayel
– Armin van Buuren

19.00 Gaelynn Lea
19.00 Chris Young
20.00 Peter Baden
21.00 Idan Raichel
22.00 Anthony Hamilton

23.00 Live From Our Lounge Rooms!!! (Onlinefestival)
– Nathaniel Rateliff
– Lukas Nelson
– Fred Armisen
– Sheryl Crow
– Sharon Van Etten
– Emily King
– Bedouine
– Jonathan Wilson

23.00 Vanessa Carlton
23.00 Year Of The Knife
00.00 Ben Gibbard (Death Cab For Cutie)
00.00 Chris Janson

—–

Livekonserter lördag 21 mars

Sverige

Onlinefestivalen Låt Live Leva (från Soundtrade Studios)
16.00-00.00
– Thomas Stenström
– Lennixx
– Moa Lignell
– Ellen Krauss
– Oscar Zia
– Sofia Monroy
– Jamkid
– Ladieslovehiphop ft Nápoles
– Cornelia Jakobsdotter
– Hemliga Klubben
– Tre60
– Mona Masrour
– Jejo & Rigo (Infinite Mass DJ-set)

Bring It Home 2020 (från Twang)
17.00 Janne Borgh
18.00 Preston Frame
19.00 Robin Tesch
20.00 Barfota

20.00 Courtney Marie Andrews, The Tallest Man On Earth & Sam Evian
20.00 Fågelvägen
20.00 Domus
20.00 Julia Rakel & Jenny Wilson
20.00 Huskes & caVin
20.30 Kadavar
21.00 First Aid Kit
21.00 Alexandra Jardvall & Richard Hauer

Internationellt (urval)

14.00 Louien (Brakkesyke)
15.00 Sheryl Crow
16.00 Lördagsjazz med Håvard Wiik (Brakkesyke)
18.00 Rufus Wainwright
18.00 Third Man Public Access
18.00 Sofi Tukker
18.00 Bendik Baksaas + Fredrik Høyer (Brakkesyke)
18.30 Tchaikovsky’s Svansjön (Bavarian Staatsoper)
19.00 Mtasaccess
19.00 Curses (United We Stream)
19.00 Tommy Sunshine (Ultra Festival)
19.30 Miley Cyrus
20.00 La cenerentola (Wiener Staatsoper)
20.00 Frank Walker (Ultra Festival)
20.00 Misty Coast (Brakkesyke)
20.00 The Lady Machine (United We Stream)
20.00 Michael McDermott
21.00 Al Di Meola
21.00 Jamaica Suk (United We Stream)
21.00 Carl Cox (Ultra Classic Set)
21.00 Emily A. Sprague of Florist, Brin, Cool Maritime, Kaitlyn Aurelia and Matthewdavid’s Mindflight
21.21 Petter Wavold
21.30 Golden Core (Brakkesyke)
22.00 Jewel (Live From San Quarantine)
22.00 Martin Eyerer (United We Stream)
22.00 Juanes
22.00 Justin Quiles
22.30 Malaa (Ultra Festival)
23.00 Low Cut Connie
23.00 Pan Pot (United We Stream)
23.30 Lost Frequencies (Ultra Festival)
00.00 Planning For Burial
00.00 Americana Highways: Randy Lewis Brown, The March Divide, Mike Osborn, Carolyn Broussard
00.00 Shaleen (United We Stream)
00.30 The Chainsmokers (Ultra Festival)
01.00 Jessica Meuse
01.00 Alyssa Trahan
01.30 Oliver Heldens (Ultra Festival)
02.30 Marshmello (Ultra Festival)
03.45 David Guetta (Ultra Festival)

—–

Livekonserter fredag 20 mars

14.00 Melvo Baptiste (Defected Virtual Festival)
15:00 Monki (Defected Virtual Festival)
16.00 Joey Negro (Defected Virtual Festival)
17.00 Dan Shake (Defected Virtual Festival)
18.00 Vienna State Opera – Tosca
18.00 Ida Jenshus
18.00 The Vision (Defected Virtual Festival)
18.30 The Shapeshifters (Defected Virtual Festival)
19.00 Beethoven Evening with German National Youth Orchestra
19:00 VA Rocks
19.00 Vienna State Opera – ”Tosca”
19.30 Pär Stenhammar och Wladan Virant
19.30 Darius Syrossian (Defected Virtual Festival)
20:00 Daniela Rathana
20.45 Low Steppa (Defected Virtual Festival)
21.00 Observatoriet #5
22.00 Ultra Virtual Audio Festival (Ultra Music): Major Lazer, Afrojack, Armin van Buuren, Martin Garrix m.fl:
22.00 Sam Divine (Defected Virtual Festival)
22.00 Karin Park
22.00 Psychostick
23.00 B2B2B2B2B (Defected Virtual Festival)
00.00 Ben Gibbard (Death Cab For Cutie)
00.00 Sech
00.00 Gaelynn Lea
00.30 Mal Blum
05.00 The Weeknd spelar hela sitt nya album live!

—–

Livekonserter torsdag 19 mars 2020

18.00 Sofi Tukker
18.00 Micael Matias
18.00 Marc Broussard
18.00 Boredom
19.00 Live från Tresor.Berlin. DJ-festival till midnatt.
19.00 Malmö symfoniorkester med Robert Trevino
19.30 Krakel
20.00 Vienna State Opera – Falstaff
20.00 The Northern Belle
20.00 Eldbjørg Hemsing
21.00 Niall Horan
21:00 Thomas Dybdahl
21.30 Silje Huleboer
23.00 Indigo Girls
23.00 Rachel Wammack & Matt Stell
00.00 Luck Reunion: Willie Nelson, Paul Simon, Lucinda Williams. Margo Price, Nathaniel Rateliff mfl
00.00 Dalex