Nyheter 11 december 2019

Bryan Ferry, Hives och Melissa Horn på Grönan

Gröna Lund i Stockholm har presenterat dom 12 första artisterna för sommaren 2020. Bland dessa finns Bryan Ferry, The Hives, The Pixies, Melissa Horn och Kiss-medlemmen Ace Frehley. Totalt kommer nöjesfältet på Djurgården att presentera 60 akter.

Grönan Live, som kallar sig ”Sveriges längsta festival”, har avslöjat 12 av sina drygt 60 konserter till sommaren 2020. Internationella namn som Bryan Ferry, Disturbed, Ace Frehley och Gavin DeGraw kommer dela Stora Scen med svenska stjärnor som The Hives och Melissa Horn. Resten av konsertprogrammet kommer att släppas i tre omgångar under våren.

Hittills klara namn:

The Hives 8 maj kl. 20:00 på Stora Scen
Dolly Style 17 maj kl. 18:00 på Stora Scen
Bryan Ferry 28 maj kl. 20:00 på Stora Scen
Norlie & KKV 29 maj kl. 20:00 på Stora Scen
Social Distortion 5 juni kl. 20:00 på Stora Scen
Korn 17 juni kl. 20:00 på Stora Scen
Disturbed 24 juni kl. 20:00 på Stora Scen
Ace Frehley 17 juli kl. 20:00 på Stora Scen
Pixies 27 juli kl. 20:00 på Stora Scen
Gavin DeGraw 12 augusti kl. 20:00 på Stora Scen
Clutch 18 augusti kl. 20:00 på Stora Scen
Melissa Horn 27 augusti kl. 20:00 på Stora Scen

Lars Nylin