Nyheter 28 november 2013

MELODIFESTIVALEN Startfältet klart

I dag presenterades de tävlande bidragen till nästa års sista två deltävlingar i Melodifestivalen 2014. Artistfältet består av såväl debutanter som erfarna schlagernamn.

– Det känns jätteskönt att vi har kommit hit, säger Christer Björkman, exekutiv producent Melodifestivalen 2014.

– Nu är det dags att börja jobba på riktigt med att skapa showen. I år har vi två ledord framför oss – fest och hits!

Deltävling 3, Göteborg 15/2

All We Are State of Drama
Upphovsmän: Göran Werner, Sanken Sandqvist, Emil Gullhamn, Sebastian Hallifax

Around the World dr. alban & Jessica Folcker
Upphovsmän: dr. alban, Jakke Erixson, Karl-Ola Kjellholm

Burning Alive Shirley Clamp
Upphovsmän: Bobby Ljunggren, Marcos Ubeda, Sharon Vaughn, Henrik Wikström

Busy Doin’ Nothin’ Ace Wilder
Upphovsmän: Ace Wilder, Joy Deb, Linnéa Deb

Echo Outtrigger
Upphovsmän: Joy Deb, Linnéa Deb, Anton Malmberg Hård Af Segerstad, Outtrigger

En enkel sång CajsaStina Åkerström
Upphovsmän: CajsaStina Åkerström

Red EKO
Upphovsmän: Linnéa Deb, Joy Deb, Anna Lidman, Hannes Lundberg, Michael Ottosson

Yes We Can Oscar Zia
Upphovsmän: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah

Deltävling 4, Örnsköldsvik 22/2 

Blame It On The Disco Alcazar
Upphovsmän: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah

En himmelsk sång Ellinore Holmer
Upphovsmän: Ellinore Holmer, Vanna Rosenberg, Åsa Schmalenbach, Josefina Sanner, Henrik Wikström, Amir Aly

Fight Me If You Dare I.D.A
Upphovsmän: Albin Nicklasson, Nicklas Laine, Louise Frick Sveen

Hela natten Josef Johansson
Upphovsmän: Peter Boström, Thomas G:son, Josef Johansson, Peo Thyrén

Hollow Janet Leon
Upphovsmän: Karl-Ola Kjellholm, Jimmy Jansson, Louise Winter

Natural Anton Ewald
Upphovsmän: John Lundvik

Raise Your Hands Ammotrack
Upphovsmän: Jari Kujansuu, Thomas Johansson, Calle Kindbom, Mikael de Bruin

Ta mig Linda Bengtzing
Upphovsmän: Nicke Borg, Jojo Borg Larsson

Claes Olson

Melodifestivalen 2014
1/2 Malmö: Deltävling 1
8/2 Linköping: Deltävling 2
15/2 Göteborg: Deltävling 3
22/2 Örnsköldsvik: Deltävling 4
1/3 Lidköping: Andra chansen
8/3 Stockholm: Final

Programmen sänds lördagar kl 20.00 i SVT1