Artiklar
Digital nytt
Denna Vecka
Topplista
Utgivningar
Turné
Vimmel
TBC
Om oss
Annonsera
IFPI Digital Music Report 2010
Under torsdagen publicerade IFPI sin årliga rapport Digital Music Report, som sammanfattar utvecklingen för den digitala musikförsäljningen över hela världen. Det var sjunde gången rapporten publicerades och Musikindustrin.se var med på presskonferensen som hölls av John Kennedy, ordförande för IFPI, Eric Daugan, Senior Vice President Commercial Strategy på Warner Music och Rob Wells, Senior Vice President Digital på Universal Music Group.

Intäkterna för digital musik ökade med 12 % globalt och uppgick under år 2009 till 4,2 miljarder dollar. Elva miljoner separata spår finns nu tillgängliga på tjänsterna runt om i världen, och digital försäljning utgjorde 27 % av de totala intäkterna 2009, men med stora skillnader på olika marknader. Europa som helhet ligger fortfarande långt efter USA, 15 % av intäkterna kommer från digitalt medan hela 40 % av intäkterna i USA kommer från digital försäljning. För en del skivbolag ligger förhållandet redan på 50/50.

John Kennedy tryckte vid ett flertal tillfällen på att man kommer att fortsätta arbetet för att bekämpa piratkopierandet på nätet. På många marknader piratkopieras det fortfarande i lika stor utsträckning som tidigare, något som har resulterat i att skivbolagen inte längre kan investera i framför allt lokala artister och utgivningar. I Spanien, som är det europeiska land där det piratkopieras mest på nätet, är intäkterna nu endast en tredjedel av vad de var 2001 och under 2009 fanns det inte en enda ny lokal artist på topp 50 på försäljningslistan av album. Rob Wells från Universal dristade sig att säga att Spanien håller på att bli ett "cultural wasteland" och att den spanska regeringen måste göra något för att faktiskt bevara den spanska musikkulturen.

Australien, Sydkorea, Malaysia och Sverige var de länder som under 2009 såg en ökning av de totala intäkterna, inklusive fysisk försäljning av CD-skivor. I tre av dessa länder har hårdare lagstiftning införts under året, och John Kennedy drog därför slutsatsen att det framför allt är detta som orsakat uppgången.

I Japan, den största marknaden i Asien, minskade CD-försäljningen med 20 % jämfört med 2008, och de digitala intäkterna stod kvar på samma nivåer. Mobil fildelning framhölls som den stora orsaken till detta.

Spotify nämndes vid många tillfällen under presskonferensen, grundaren Daniel Ek citerades ett par gånger och tjänsten framhölls som en ny och mycket viktig aktör i musikindustrin. Eric Daugan, från Warner, konstaterade att i Storbritannien har 60-70 % av de som börjat använda Spotify "migrerat" från fildelningsnätverk och i Sverige är den siffran så hög som 75-80 %.

Ā la carte downloads är fortfarande den mest inkomstbringande affärsmodellen, men en mängd andra modeller har haft stor tillväxt under året. Framför allt är det streaming on demand som är den snabbast växande, men streaming utgör fortfarande bara 5% av de totala digitalintäkterna.

Downloads av album håller en hög nivå, trots att många kanske trott att den digitala utvecklingen skulle innebära att konsumenter skulle gå över till att enbart köpa separata spår. Framför allt är det digitala albumpaket som innehåller extra material i form av videos, extraspår och liknande, som har sett en stor ökning.

I rapporten framhålls Sverige som ett gott exempel, och Jonas Sjöström från SOM och Playground Music, intervjuades bl.a. Han sade: "Many people are asking - what went right in Sweden this year? This kind of growth is achievable when you have a combination of good user-friendly digital services and a deterrent response to piracy. Of course, this has to be just the start. The law in itself is not going to be a deterrent in the long run unless it is enforced." Daniel Ek från Spotify, och Björn Ulvaeus, finns också med i rapporten med uttalanden.

Det var en mycket positiv upplevelse att sitta och lyssna på den internationella musikindustrin som framhöll Sverige som ett gott exempel. Till skillnad mot de senaste årens mycket negativa syn på "piratkopierandets paradis" verkar det som om 2009 har blivit en vändpunkt, inte bara ekonomiskt, utan också i synen på Sverige som musikland.

Daniel Johansson

Rapporten finns att ladda ned på www.ifpi.org.





Publicerad: 2010-01-21
digg icio technorati stumbleupon facebook
Kommentera artikel:
Name:


Email:


Verifiera:




Namn: rgnuseacr Email: szwvgf@fzorxd.com Tidpunkt: 2010-03-18 14:29:41
Kommentar:
7uG97a wweflhbufjlo, [url=http://sxckkpcxooea.com/]sxckkpcxooea[/url], [link=http://hhcndvbnuzrd.com/]hhcndvbnuzrd[/link], http://mytexxaggknn.com/


 
10.09.02 Millencolin på världsturné
Örebro-bandet Millencolin firar ti...
10.08.31 Bo Kaspers ser söderut
"New Orleans" blir titeln när Bo K...
10.08.27 Stort Springsteensläpp
Den 17 november släpper Bruce Spri...
10.08.26 Maiden etta i 21 länder
Om Iron Maiden hade några icke erî..
10.08.26 Popaganda på Gimmeindie.se
Helgens Popaganda-festival vid Erik...
10.08.26 Mojo med vinyl
Veckans nummer av den engelska tidn...
10.08.26 Ledin ställer in
Tomas Ledin har ställt in sin plan...
10.08.26 Warner/Chappell förlänger me
Warner/Chappell music har förläng...
10.08.26 Dylan gräver vidare
Bob Dylan har hittat mer i sitt ark...
10.08.26 Rekordsiffror för "X-Factor"
"X-Factor", den engelska motsvarigh...
10.08.26 Coldplay förlänger med Unive
Coldplay har förlängt sitt förla...
10.08.26 Lenois producerar Neil Young
När Neil Young i september släppe...
10.08.23 Göran Melin död
Göran Melin, huvudansvarig för Ga...
10.08.19 Torbjörn Abelli död
Torbjörn Abelli, född 10 februari...
10.08.19 Magnus Uggla radiopratare
Magnus Uggla ersätter snart en tjî..
10.08.19 Lily Berglund död
Lili Berglund, en av 1950-talets me...
10.08.12 The Global Repertoire Database
På initiativ av bl.a STIM har det ...
10.08.11 Taylor Swift skriver historia
Med singeln Mine [Universal ...
10.08.05 Kazaa tillbaka
Efter rättstvister med skivbolag o...
10.08.05 Jimi Hendrix hyllas
ELECTRIC CHURCH SEPTEMBER 18 A J...
10.08.05 LInda delar ut Rockbjörnen
Linda Sundblad leder prisceremonin ...
10.08.05 Roxettebråket fortsätter
Tvisten om vem som har rätt att sî..
10.08.04 Tre svenska MTV-nomineringar
Utöver svenske producenten och lå...
10.08.04 MTV-rekord av Lady Gaga
Lady Gaga är i dagarna omtalad fö...
10.08.02 Premier League väljer Kasabia
Det kommer knappast att gå att und...
10.08.02 52 000 på Storsjöyran
Trots regn och trots att huvudakten...
10.08.02 Way Out West utvald
Festivalen Way Out West fortsätter...
10.08.02 Plusresultat för Peace & Love
När ett antal stora svenska festiv...
10.08.02 Publikrekord i Emmaboda
När flera festivaler har problem s...
10.07.29 Neil Young fyndar i arkivet
Det tog ett decennium för Neil You...
Enligt Claes Olson
Enligt Lars Nylin