Nyheter 16 januari 2019

Nomineringarna till Manifest klara

SOM (Svenska Oberoende Musikproducenter) presenterar nu de nominerade till Manifestgalan 2019. Manifest är musikpriset som uppmärksammar och premierar artister som är kontrakterade på oberoende skivbolag. Årets gala leds av Saga Becker.

Den 15 februari ska den bästa oberoende musiken från det gångna året hyllas av en samlad oberoende musikbransch. Manifestgalan äger rum på Nalen i Stockholm priser delas ut i 21 kategorier – 15 genrer och 6 specialkategorier.

Jurygruppen på närmare 150 personer har tillsammans lyssnat igenom och bedömt sammanlagt 405 albumproduktioner och 159 musikvideos. Jurygrupperna består av journalister, arrangörer och andra personer som på olika sätt är verksamma i musikbranschen.

SOM:s styrelse genom ordförande Anders Engström och vice ordförande Mats Hammerman: 

– För oss inom den oberoende musikscenen är Manifestgalan något verkligt speciellt. Nu får vi träffa alla våra vänner och kollegor som kämpar med att med små medel ge ut den musik de älskar. Det är inspirerande och lite hisnande att tänka på all den tid, pengar, kreativ ansträngning och förväntningar som finns nerplöjt i all denna fantastiska musik som nu successivt tar allt mer plats i det allmänna medvetandet. De oberoende bolagen blir allt viktigare och det är med stor stolthet vi presenterar den 16:e Manifestgalan.

NOMINERADE TILL MANIFESTGALAN 2019 

Synt 

Ionnalee – EVERYONE AFRAID TO BE FORGOTTEN (To whom it may concern)

Johan Baeckström – Utopia (Progress Productions)

Red Mecca – I See Darkness in You (Massproduktion)

Roya – Hive (eshqi records)

Jazz 

Adam Forkelid/Georg Riedel/Jon Fält – Reminiscence (Moserobie Music Production)

Bobo Stenson Trio – Contra la indecision (ECM)

Lisa Ullén – Piano works (disorder)

Malin Wättring 4 & Bohuslän Big Band – Harvest (Havtorn Records)

Dans 

DJ Lily – Samlad årsproduktion (BROR Records/Lilies)

Jor-El / Joel Alter – Samlad årsproduktion (Be As One/Bror Records)

The Field – Infinite Moment (Kompakt)

Shakarchi & Stranéus – Steal chickens from men and the future from god (Studio Barnhus)

Dansband 

Casanovas – Vi lever här och nu (Atenzia Records)

Martinez – Hans namn på min arm (Atenzia Records)

Streaplers – Just ikväll (Atenzia Records)

Blender – Gambla litegrann (Loudhillmusic/records)

Rock 

CO SONN – VBG Trash Ensemble Vol. 2 (Lazy Octopus Records)

Det Jordiska – Det Jordiska (Lazy Octopus Records)

Les Big Byrd – Iran Iraq IKEA (PNKSLM Recordings)

RIOT GRRRL SESSIONS – THE 1ST SESSION (GMR Music Group)

Folk 

Ahlberg, Ek & Roswall – Till dans (Dimma Sweden)

Emma Ahlberg Ek – Hillevi (Caprice Records)

Per Gudmundson & Bengan Janson – Hjeltamôs (Country & Eastern)

Groupa – Kind of folk Vol.2 Norway (All Ice Records)

Punk 

Oldfashioned Ideas – Still worth fighting for (Contra Records)

SIR REG – The Underdogs (Despotz Records)

Twin Pigs – Scandinavian Nightmare (Luftslott Records)

Śmierć – Godzina Pusta (Nikt Nic Nie Wie)

Hårdrock 

Abramis Brama – Tusen År (Black Lodge)

Bitch Hawk – JOY (Adrian Recordings)

Louise Lemón – Purge LP (Icons Creating Evil Art)

Craft – White Noise and Black Metal (Season of Mist)

Hiphop 

Parham – Torsken (Playground Music)

Cherrie – Araweelo (Araweelo)

Ozzy – Ett öga rött (Play 66)

Aden x Asme – Samlad årsproduktion (BL)

Barn

Nils Berg och Kalle Carmback – I en stad (HOOB records)

Rimstad Rockerz – Tidens Led (J E Sounds)

Oddjob – Jazzoo 2 (Headspin Recordings)

Sofia Sandén & Maria Jonsson – Långt bort i skogen (Dalakollektivet records)

Årets Live

ShitKid (PNKSLM Recordings)

Hanna Järver (Cosmos Music)

Jonas Lundqvist (Adrian Recordings)

Anna von Hausswolff (City Slang)

Pop 

Echo Ladies – Pink Noise (Sonic Cathedral/Hybris)

Hanna Järver – So Long (Cosmos Music)

Jenny Wilson – Exorcism (Gold Medal Recordings)

Jonas Lundqvist – Affärer (Adrian Recordings)

Årets Musikvideo 

Les Big Byrd – A Little More Numb (PNKSLM Recordings) Regi: Joakim Åhlund

ShitKid – Oh Me I’m Never (PNKSLM Recordings) Regi: Linda Hedström

Simon G – Jag längtar tills du blir ful (Wald Entertainment) Regi: Jesper Ei Karsson

Jenny Wilson – Rapin (Gold Medal Recordings) Regi: Gustaf Holtenäs

Vanligt Folk – TKO (Kontra-Musik & Kess Kill) Regi: Vanligt Folk

Experimentellt 

Maria w Horn – Kontrapoetik (XKatedral)

Martin le Artiste – A Stranger Clock (Synkron)

reBell – så som det alltid har varit, har det aldrig varit (SEKT records)

Vanligt Folk – Hambo (Kess Kill/Kontra-Musik)

Rytm 

Essa Cham – Blomman från Sahara (Same Plate Music)

General Knas – Reggaestrerad (Rudeboy/SwingKids)

Miriam Aïda – Loving the Alien (Connective Records)

Räfven – 15 (Räfven Records)

Singer/songwriter 

Arvid Nero – Mother Earth (TMB Records)

Christian Kjellvander – Wild Hxmans (Tapete Records/Border Music)

Sarah Klang – Love In The Milky Way (Pangur Records)

Sea Lion – Moonlight Here (Sea Lion Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör: 

Pontus Torstensson, Timo Lundgren, Petrus Fredenstad – The Exorcist Gbg – II (Höga Nord Rekords)

Martin Elisson & Adam Bolméus – Hästpojken – Hästpojken Är Död (Tamiami Records)

Nina Kinert – In Twos samt Romantic (Ninkina Recordings/Headstomp/Playground)

Sibille Attar – Paloma’s Hand (PNKSLM Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare:

Rasmus Arvidsson – Avantgardet – Alla Känner Apan (Avantgardet)

Daniel Boyacioglu – Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio – Bön för världen (Brus o Knaster)

Kajsa Grytt – Kniven i Hjärtat (Kajsa Grytt)

Paulina Palmgren – På randen kap 1 & 2. (Paulina Palmgren/Birds Records)

Visa

Bernt Törnblom – Jag blir glad (YTF Records)

Boulevarder av glas – Sista dansen (Augusta musik)

Jonathan Hilli – Jordsånger (Kakafon Records)

Collan Staiger – Tårar (Troglodyt Produktion)

Årets nykomling

The Overthrone

Sun & The Rain Men

KÅRP

Haerdsmaelta

Under galan delas även ut pris till Årets Indie.

Manifestgalan 2019, som ägs av Svenska Oberoende Musikproducenter, blir den 16:e upplagan av Sveriges mest genrebreda musikgala där musikskaparna och konsten står i fokus.