MELODIFESTIVALEN Startordningen klar

Nyheter

Debutanten Sigrid Bernson inleder och Mariette avslutar och hoppas på tredje gången gillt. Startordningen för Melodifestivalen 2018 är klar.

– I år har vi ju tagit ut svängarna vad gäller de sceniska uttrycken och artistvalen, vilket förstås gör det extra spännande. Jag ser många potentiella Eurovisionkandidater i det här startfältet, säger tävlingsproducent Christer Björkman till SVT.se.

Såhär ser deltävlingarna ut:

Deltävling 1: Karlstad 3 februari

1. Sigrid Bernson – Patrick Swayze

Låtskrivare: Andrej Kamnik, Josefin Glenmark, Peg Parnevik, Sigrid Bernson

2. John Lundvik – My Turn

Låtskrivare: Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander

3. Renaida – All The Feels

Låtskrivare: Laurell Barker, Jon Hällgren, Peter Barringer, Lukas Hällgren

4. Edward Blom – Livet på en pinne

Låtskrivare: Edward Blom, Thomas G:son, Stefan Brunzell, Kent Olsson

5. Kikki Danielsson – Osby Tennessee

Låtskrivare: Sulo Karlsson, Kikki Danielsson

6. Kamferdrops – Solen lever kvar hos dig

Låtskrivare: Herbert Trus, Danne Attlerud, Martin Klaman, Krstoffer Tømmerbakke, Erik Smaaland, Kamferdrops

7. Benjamin Ingrosso – Dance You Off

Låtskrivare: Benjamin Ingrosso, MAG, Louis Schoorl, K Nita

Deltävling 2: Göteborg 10 februari

1. Samir & Viktor – Shuffla

Låtskrivare: Andreas ”Stone” Johansson, Denniz Jamm, Costa Leon, Samir Badran, Viktor Frisk

2. Ida Redig – Allting som vi sa

Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Ida Redig

3. Jonas Gardell – Det finns en väg

Låtskrivare: Calle Kindbom, Jonas Gardell, Mats Tärnfors

4. Margaret – In My Cabana

Låtskrivare: Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlman

5. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger

Låtskrivare: Stiko Per Larsson, Emil Rotsjö

6. Mimi Werner – Songburning

Låtskrivare: Göran Werner, Mimi Werner, Niki Niki, Carl Varga, Johan Åsgärde, Oliver Lundström

7. LIAMOO – Last Breath

Låtskrivare: Liam Cacatian Thomassen, Morten Thorhauge, Peter Bjørnskov, Lene Dissing

Deltävling 3: Malmö 17 februari

1. Martin Almgren – A Bitter Lullaby

Låtskrivare: Josefin Glenmark, Märta Grauers

2. Barbi Escobar – Stark

Låtskrivare: Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson

3. Moncho – Cuba Libre

Låtskrivare: Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho

4. Jessica Andersson – Party Voice

Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson

5. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm

Låtskrivare: Thomas G:son, Alexzandra Wickman

6. Dotter – Cry

Låtskrivare: Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna ”Dotter” Jansson

7. Mendez – Everyday

Låtskrivare: Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund

Deltävling 4: Örnsköldsvik 24 februari

1. Emmi Christensson – Icarus

Låtskrivare: Thomas G:son, Christian Schneider, Andreas Hedlund, Sara Biglert

2. Elias Abbas – Mitt paradis

Låtskrivare: Anderz Wrethov, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Sami Rekik

3. Felicia Olsson – Break That Chain

Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Kristian Lagerström, Henrik Wikström, Joy Deb

4. Rolandz – Fuldans

Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Robert Gustafsson

5. Olivia Eliasson – Never Learn

Låtskrivare: Anton Ewald, Jonas Wallin, Astrid Smeplass

6. Felix Sandman – Every Single Day

Låtskrivare: Noah Conrad, Tony Ferrari, Parker James, Jake Torry, Felix Sandman

7. Mariette – For You

Låtskrivare: Jörgen Elofsson

 Christel Valsinger

Annons

Annons

Annons